Håll ner knappen CMD och tryck + / -

Medlem

Medlemsinformation

Avgift per sektion och månad är 23 kr. Medlemmar i Stockholm betalar dessutom 2 kr/månad för klubbmästarens arrangemang såsom guidade visningar eller utflykter.
En stockholmare som är med i båda sektionerna betalar alltså 48 kr per månad, medan en medlem utanför Stockholm betalar 46 kr.

Har Du några frågor är Du alltid välkommen att kontakta Lolou Sörenson på telefon 08/701 56 02, eller via mail.
Välkommen som medlem!

Obs. Endast du som anställd i Handelsbankskoncernen eller uppbär pension från banken kan bli medlem i Handelsbankens Konstförening.

Vinnare konstverk våren 2017

Vinnare konstverk våren 2017

50 st extravinster lottas ut i vårens utlottning bland medlemmar. Vårens extravinst är en seriegrafi av Eva Beierheimer ”NYC Crosslights, Gold”. Eva Beierheimer är en österrikisk konstnär, född 1979 och bosatt i Sverige sedan 2007. Fysiska, kognitiva och textuella strukturer ligger ofta till grunden för hennes verk. Hon använder sig till exempel av geometriska schabloner och upprepar och varierar dessa för att skapa abstrakta former. Eva Beierheimer arbetar i olika discipliner såsom installation, skulptur, grafik, teckning och mediakonst. Hon är utbildad i Österrike samt på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm.

1 Ingrid Brundell Bromma
2 Maria Walin RSV
3 Lena Linden SVP
4 Leif Sandberg Stockholm
5 Lars Törnblad HCDU-P
6 Peter Carlberg HCDU-P
7 Oskar Lindberg HMD
8 Erik Åkesson Djursholm
9 Ingela Björklund Södertälje
10 Ulrika Lundgren Tyresö
11 Matthias Lindemann RSI
12 Pierre Tollebrandt CTP
13 Maria Engström CDMQ
14 Mattias Löfgren CDMB
15 Ingalill Stridsberg Uddevalla
16 Ingvar Bergquist Tullinge
17 Susanne Granat CEAR
18 Berit Fransson Säffle
19 Christin Grubb HCXM-S
20 Ingrid Persson CDME
21 Maria Fast CET
22 Johan Stocke CDOT
23 Liselotte Carlander HCDJ
24 Einar Thomsson Visby
25 Marcus Kimbratt RSF-R
26 Mona Åhlund Vänersborg
27 Anna Olsson Motala
28 Sivert Wästberg Söderala
29 Laila Ahlström Stockholm
30 Anita Alvin Nyköping
31 Charlotte Hult Märsta
32 Cecilia Hasselbo CKK
33 Jan Walin ASRCBI
34 Sara Lerdahl Laukka Sollefteå
35 Annika Gunnarsson Örebro
36 Anne Chatrine Bjöntegaard CDCI
37 Lotta Svennewall RSE
38 Helén Björk Vestin CPC
39 Göran Falkerby Östersund
40 Mattias Alerstedt CRT
41 Maria Sanders Luleå Örnäset
42 Henrik Hultin CES
43 Bengt Qvist CDOC
44 Anna Bryngelsson Delsbo
45 Gunnar Jönsson HSV-RV
46 Anne-Marie Strömberg HCRA
47 Peter Björklund CETP
48 Bo Lindström Blidö
49 Gunnar Moström Enebyberg
50 Jenny Lindh CDMF
51 Björn Zander Nyköping
52 Janerik Sundin Stockholm
53 Barbro Lenner Dalarö
54 Irene Jonsson Lindgren SVPVL
55 Carolina Pongratz HCXO
56 Jennica Johansson Ulricehamn
57 Jens Kaby HCXU
58 Fredrik Börjesson HMHR
59 Karin M Åberg HT
60 Eva Jakobsson Saltsjöbaden
61 Alf Linder Tullinge
62 Mats Göran Bolinder Stockholm
63 Susanne Norman Taube RSQ
64 Per Persson CEC
65 Ingrid Fleron ASRMTL
66 Per-Ove Kamlund Landskrona
67 Vanja Nilsson Holmsund
68 Margareta Dahlberg Linköping City
69 Birgit Björsell Västra Frölunda
70 Andreas Eriksson HPMK
71 Ove Wallin CDKP
72 Elin Gräslund HCDC-C
73 Anna-Karin Thörling Bohus
74 Berit Lindberg Uppsala
75 Eva Nilsson Stockholm Karlaplan
76 Fredrik Lund CDCN
77 Per Hällström RV 6565 Filipstad
78 Greger Theolin CDCI
79 Julianna Miklos CDHS
80 Ingemar Backman Skellefteå
81 Barbro Josefsson Norrahammar
82 Catharina Olsson HCXS-F
83 Gunvor Söderlund Lidingö
84 Henrik Ragnarsson Falun
85 Ulf Görlinge Täby
86 Forrest Humphreis Sundbyberg
87 Ann-Marie Jellving Solna
88 Christina Söderberg Ronneby
89 Christopher Bellinger Farsta
90 Harriet Björkman Täby
91 Per Rosander HXE
92 Helena Myrin CTP
93 Emma Theander Sundbyberg
94 Brigitte Hellström Linköping
95 Anna Nyberg HPOS
96 Yvonne Orre HSK
97 Kerstin Sjödin Åsbro
98 Kai Kerki ASRF
99 Anders Bengtsson ORKF-R
100 Nettan Bolin CDCW
101 Kerstin Ekman Huskvarna
102 Ingela Rosslin RSP
103 Camilla Johansson RSK
104 Lars Öijer Helsingborg
105 Lars Olofsson Landskrona
Extravinster
106 Henning Karlsson Sala
107 Henro Wallter Älvsjö
108 Elisabet Lundblad HCXC-X
109 Evert Franzino Göteborg
110 Susanne Nilsson ORKO
111 Cecilia Lilja Attebrandt ASRMTD
112 Stina Reland CK
113 Karin Åhrberg Örnsköldsvik
114 Ulla Sivertsson Stockholm
115 Gunnar Holmqvist Malmö
116 Gun Karlsson Stockholm
117 Kjell Bjureholm CDCN
118 Claes Beck-Friis Mölndal
119 Maj-Britt Lindahl Stockholm
120 Johan Spets HCEZ-A
121 Lennart Berg Gävle
122 Rolf Lööw Lidingö
123 Peter Sjödahl CDOC-I
124 Ingela Falk Åström CDKP
125 May-Britt Lassfolk Kungsängen
126 Eva Wallen CI
127 Hans Olsson Ronneby
128 Tom Hedelius Stockholm
129 Margitha Ahlberg Helsingborg
130 Ulla Björkegren Täby
131 Christina Öhling HXCO
132 Katarina Östholm CDOC
133 Christina Hjeltström Skönsberg
134 Kjell Berndtsson Norrtälje
135 Rosemarie Liljegard Västervik
136 Åke Graden CDCC
137 Stig Olsson Borgholm
138 Anita Lindgren SVIK
139 Mats Björk CDME
140 Marie Falkenby Göteborg Avenyn
141 Siv Vågberg Solna
142 Ann-Christin Jönsson Åhus
143 Victoria Hellgren ASRMK
144 Gunnel Svensson Stockholm
145 David Lundin HCXM-R
146 Margareta Rosenkvist Rönninge
147 Michael Askebrink CQ
148 Lina Hellström CDKP
149 Eva Sörlander HCEZ-X
150 Kaj Östlund HSU
151 Mats Börjvall Täby
152 Elin Lindberg Marievik
153 Ingalill Nilsson Gusum
154 Anna Lünnér RSF-D
155 Lisbeth Ferm Sävedalen

VINNARE KONSTHANTVERK VÅREN 2017

Nr Namn Avd/Kontor/Ort
1 Astrid Zethraeus Saltsjöbaden
2 Ulla Engberg Kvissleby
3 Patrik Skyllberg ASRCOOP
4 Severine Axell Sthlm Hornsberg
5 Maria Mattsson RSV-A
6 Dick Lundstedt Saltsjö-Duvnäs
7 Ulla Olsson Falun
8 Stefan Zetterfeldt CTXR
9 Roland Hallberg Stockholm
10 Kenneth Båtsman RUK-A
11 Susanna Klint Månsson HCXX
12 Catrine Sjöström HCXS-C
13 Kristina Fransson Vislanda
14 Lena Ringdahl Axvall
15 Ulrika Söderberg HSJ
16 Signe Pellas-Eriksson Västerås
17 Cecilia Borg CTSI
18 Birgitta Grimsberg CDCM
19 Björn Undin Tyresö
20 Axel Robert Ahlgren Täby
21 Willhelm Trahn Strängnäs
22 Michael Wiklund Jönköping
23 Carl Cederschiöld HMH+
24 Mille Baagöe CDCC-2
25 Yvonne Hjerling Fjugesta
26 Michael Malmborg HCEA
27 Inga-Lena Gunnarsson Uppsala
28 Charlotta Lindelöf Jönköping
29 Gun Jönsson Helsingborg
30 Anita Hjalmarsson Stockholm
31 Sture Lindahl Stockholm
32 Karin Åkerblom Sthlm Sergel
33 Anita Alvin Nyköping
34 Ulf Görlinge Täby
35 Christina Lindahl Falun
36 Pär Tysk HSF
37 Maria Olsson Strängnäs
38 Birgitta Junestam Ekerö
39 Ing-Marie Weinberg Skärholmen
40 Ann Rilbe Skogås
41 Birgith Lund HCXC-V
42 May-Britt Lassfolk Kungsängen
43 Mari Tarander Jakobsson Sollefteå
44 Kristina Sjöqvist Täby
45 Fredrik Rutberg RSC
46 Karin Enhörning Stockholm
47 Mikael Lindborg Göteborg Högsbo
48 Eva Wachtmeister HCXM-M
49 Per Gunnarsson Solna
50 Helena Myrin CTP
51 Anna Lindvetter HMIO-A1
52 Bengt Lenhammar Loftahammar
53 Arne Mårtensson Djursholm
54 Gunilla Malm Thellnäs Täby
55 Annelie Nilsson CDKU
56 Kristian Stångberg HMS+
57 Karl-Gustav Hahlin Dorotea
58 Carl Lilja Bromma
59 Mona Persson Lomma
60 Berit Törnqvist Norsborg
61 Berit Larsson Färnäs
62 Håkan Appelgren CDMI
63 Lenita Engström Kristinehamn
64 Lars Holm Sthlm Hornsgatan
65 Inghild Morlander Avesta
66 Anette Kozak Åslöv SVPVP
67 Lena Eriksson Farsta
68 Adam Zoltan RSP
69 Marie Louice Gustafsson Björbo
70 Marianne Bendict Stockholm
71 Kerstin Andersson Täby
72 Yvonne Lundberg Estoril Portugal
73 Anna Schalin HMD
74 Agneta Johansson Järfälla
75 Maria Kylen SVPK
76 Eva Ahrenstedt Stockholm
77 Kerstin Waller Skövde
78 Eva Södergren CTXS+
79 Inge Bäckmark Pettersson Lidingö
80 Thomas Blomberg CKCI
81 Wivan Andersson Falun
82 Niklas Malmström CCUC
83 Ulrica Hedenström HPOI
84 Anita Klasén Linköping
85 Agneta Arlock Dalby
86 Catarina Lybeck HCXG-R
87 Susanne Nilsson ORKO
88 Caroline Lindgren Lidingö Larsberg
89 Mattias Karlsson HCXM
90 Henrik Ragnarsson Falun
91 Annika Brunned CTX+
92 Kjell Olsson Farsta
93 Lena Sandwall CDKP
94 Gunnel Östin Fränsta
95 Sven Jager CDO
96 Johan Billström RGQ
97 Gunilla Jützeler Kävlinge
98 Ingrid Danielsson Helsingborg
99 Jan Larsson Sundbyberg
100 Catrine Danielsson RUK
101 Susanna Gerlström Sthlm Odengatan
102 Anna Kristina Carlstedt Ljungskile
103 Anders Liljedahl Motala
104 Petter Inger RSK-K