Håll ner knappen CMD och tryck + / -

Medlem

Medlemsinformation

Avgift per sektion och månad är 23 kr. Medlemmar i Stockholm betalar dessutom 2 kr/månad för klubbmästarens arrangemang såsom guidade visningar eller utflykter.
En stockholmare som är med i båda sektionerna betalar alltså 48 kr per månad, medan en medlem utanför Stockholm betalar 46 kr.

Har Du några frågor är Du alltid välkommen att kontakta Lolou Sörenson på telefon 08/701 56 02, eller via mail.
Välkommen som medlem!

Obs. Endast du som anställd i Handelsbankskoncernen eller uppbär pension från banken kan bli medlem i Handelsbankens Konstförening.

Vinnare konsthantverk & design hösten 2017

Nr Namn Ort/Avd/Kontor
1 Mats Wirström CDNB
2 Birgitta Falk Stockholm
3 Michael Book CCY
4 Lars Erik Lindmark Lidingö
5 Tomas Isberg CDKP
6 Carina Asplund Örebro
7 Ulf Andersson CCUA
8 Anna Henjeby HCDJ
9 Peter Israelsson Åkersberga (K)
10 Patric Nielsen HIFF
11 Inger Hiller Umeå
12 Hans Palm HCXU
13 Kent Pettersson HCXK-K
14 Ing-Mari Johansson Saltsjö-Boo
15 Bengt Edling Umeå
16 Frideborg Ström Stockholm
17 Bo Bergqvist Stockholm
18 Gunilla Werner ORKK-U
19 Ingrid Sanell Halmstad (K)
20 Marita Nyström Luleå
21 Xi-Peng Lam Kungsträdgården (K)
22 Tommy Friström Sollentuna
23 Ulla Palmqvist Nynäshamn
24 Birgit Runnholm Vällingby
25 Merike Gramer Vätö
26 Birgitta Allstrin Stockholm
27 Anna Meierholm Vaxholm (K)
28 Per Anders Tranberg Sthlm Torsgatan (K)
29 Björn Börjesson Stockholm
30 Kjell Olsson Farsta
31 Susanne Sandström HPEM
32 Jan-Erik Widlund Tyresö
33 Helene Oldensand Sthlm Sveavägen (K)
34 Christer Karlsson Örebro
35 Catarina Lyshag Hallstavik (K)
36 Nathali Wastå RSI
37 Leif Sjöholm Bunkeflostrand
38 Lars Åkerlund Skellefteå
39 Monica Stattin Rönn CEAE
40 Marica Erlandsson HCXS-R1
41 Maria Wallin RSV-V
42 Eva Nilsson Sthlm Karlaplan (K)
43 Sophia Litzén CRR
44 Christina Nillbrand Söderqvist Nacka Forum (K)
45 Agneta Åkesson Farsta
46 Jan Häggström Stockholm
47 Magnus Calås RVP
48 Annika Lundén Stein Sthlm Humlegården (K)
49 Kristina Rask Täby
50 Birgit Malm Stockholm
51 Annelie Markgren ASRMK
52 Guy Wennerholm CXMF
53 Mona Selander ASRCOOA
54 Claes Ericson Jönköping
55 Karin Hornhammar HCDU
56 Cecilia Nordin CCCI
57 Yvonne Bubère Kjellegård HCXU
58 Karin Aspström Eriksson HMD
59 Göran Andersson CDNC
60 Helene Israelsson Edholm Sundsvall (K)
61 Suzanne Hallberg Sthlm Östermalmstorg (K)
62 Niklas Carlsson HXYP
63 Eva Masser Västerås Emausgatan (K)
64 Ylva Westling ASRCBK
65 Gun Westberg Sundsvall
66 Jenny Smedh CIG
67 Rolf Lindström Sandviken
68 Maj-Britt Reiner Spånga
69 Ingegärd Kihlgren Lidingö
70 Maria Härdelin CCCI
71 Mirjam Karlsson Umeå
72 Robert Ovefors CETI
73 Rune Gustavsson Rånäs
74 Lisa Hietala ASRMTJ
75 Paul Johansson Helsingborg
76 Ketti Fäldt Malmö
77 Louise Lundberg Linköping
78 Stig Jansson Säffle
79 Christina Olsson Göteborg
80 Ellen Hermansson Gävle
81 Rikard Wettle HMMC-E
82 Agneta Glas Möller CCUC-3
83 Lars Törnblad HCDU
84 Stefan Ljungar Vällingby
85 Peter Skogh CCCC
86 Per Widar Västerås
87 Angelica Levin Jakobsberg (K)
88 Anna Olofsson Sthlm Sergelstorg (K)
89 Kerstin Karlsson Åseda
90 Liselotte Elfstrand CETG
91 Pia Rosvall ASRFS
92 Karin Waldhagen Vendelsö
93 Ralf Gustafsson Stockholm
94 Marie Augustsson HCPC
95 Marianne Billme Furulind Fagersta
96 Marie Syberg CDOS-S
97 Agneta Bernhardsson CXS
98 Peter Engdahl Stockholm
99 Lars Annerman Söderbärke
100 Carl Cederschiöld HMH

(K) står för Kontoret på orten.

Vinnare konstverk hösten 2017

Höstens utlottning i Konstverksektionen innehåller 50 st extravinster som lottas ut till sektionsmedlemmarna. Höstens extravinst är en etsning av Christine Ödlund ”Bitter leaves and high frequencie”. Verket är gjort i akvatint, en grafisk teknik som utnyttjar syra och bygger på principen djuptryck. Akvatint skapas från en kopparplåt som pudrats med ett harts- eller asfaltpulverlager. Plåten hettas därefter upp så att kornen smälter fast och får sedan kallna.

Christine Ödlund växte upp i Stockholmsområdet och utbildade sig på fotografilinjen på Konstfack 1992-95 i Stockholm, i videokonst vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholmn 1995-96. Christine Ödlund har fått flera utmärkelser bland annat The Royal Swedish Academy of Fine Arts Art Prize 2015, hon nominerades för Dagens Nyheters kulturpris 2011 och fick Edstrand Foundation Art Prize 2010.

Nr Namn Ort/Avd/Kontor
1 Emelie Neibig Ulvsunda (K)
2 Holger Alarik Clarksson Stockholm
3 Kai Kärki ASRF
4 Ulla Doma Kista
5 Lars Almén Örnsköldsvik
6 Andreas Åström Sthlm Östermalmstorg (K)
7 Peter Skogh CCCC
8 Rolf Åttingsberg HT
9 Birgitta Carlström Lidingö
10 Magnus Gruffman Jönsson HMCL
11 Viveka Liljekvist RMP
12 Pär Petré CDMP
13 Christina Hultqvist ASRIC
14 Andreas Forsman Landskrona (K)
15 Hans-Olov Lagervall Trollhättan
16 Lars -Olov Johansson Norrköping
17 Lena Carneskog Borås City (K)
18 Lena Nilsson Enköping (K)
19 Kenneth West CDOS
20 Agneta Leufven Falun
21 Camilla Lundh CDNZ
22 Kajsen Hansson Sthlm Hornsberg (K)
23 Göran Falkerby Östersund
24 Margareta Melin Lindell Sthlm Odengatan (K)
25 Katarina Lybeck HCXGRT
26 Henrik Jauhola CDWB
27 Margarea Rosenkvist Rönninge
28 Birgitta Udin Norrköping
29 Stefan Lövenberg CDOC
30 Håkan Lindholm ASRCOK
31 Anetta Nillsson Föllinge
32 Solveig Erme HCXC-P
33 Rolf Särnesten Schlegel RSC-C
34 Katarina Barkvik HCXS-C
35 Olof Melin Lidingö
36 Peter Johansson Sthlm Kungsträdgården (K)
37 Gun-Britt Borgvall Bollebygd
38 Lennart Tengblad Sollentuna
39 Jessica Olson ASRCBK
40 Anders Lyckeborg HITB-G
41 Björn Lundgren Borås
42 Christina Nillbrand Söderqvist Nacka Forum (K)
43 Christina Lindahl Falun (K)
44 Bengt Lindvall Malmö
45 Ann Marie Sölvberg CDNI
46 Carl-Gustaf Ahnsteen Lidingö
47 Janina Ellgren HCXS-G
48 Johannes Walfén ORKI
49 Mikael Ström Stockholm
50 David Callgren ASRSAT
51 Emma Theander Sthlm Stureplan (K)
52 Azita Almasian CDKT
53 Ingalill Stridsberg Uddevalla
54 Britt Lindqvist Ronneby
55 Ingvar Svensson Norrtälje
56 Anne-Catherine Sundling Värmdö
57 Cecilia Unger CCCI
58 Carl Max Lindberg CDCC
59 Dan Jarl Stockholm
60 Bengt Qvist CDOC
61 Maira Lindqvist CDOA
62 Erika Jämtemyr Vallentuna (K)
63 Uno Wibell Askim
64 Gerd Bäckström Lidingö
65 Börje Ström Göteborg Landala (K)
66 Johan Malmenbeck HMFSXS
67 Hans Ek Stockholm
68 Anna Ohlner Göteborg Avenyn (K)
69 Inger Lind Östersund
70 Renee Andersson Sorunda
71 Kristina Pelow Fjugesta
72 Per Pålsson Landskrona
73 Carl Martinsson Skönsberg (K)
74 Jen-Lee Kok HIFF
75 Angelica Levin Jakobsberg (K)
76 Ann-Kristin Leksell ASRFS
77 Niclas Frisk CKCI
78 Veronica Kellman Nkpg Drottninggatan (K)
79 Nannie Odelholm Reje CDNE
80 Ann-Charlott Malm Skarpnäck
81 Carina Gille Uppsala City
82 Ewa Wiström Fredlund Göteborg Torslanda (K)
83 Johanna Dalman Uppsala Luthagen (K)
84 Sonja Bäckner Hindås
85 Janita Thörner Lehrmark Upplands Väsby
86 Pär Sjögemark HMIG
87 Anita Linden Stockholm
88 Lars Otter Hammarö
89 Susanna Axi CTP
90 Jonas Thorstensson CTPF
91 Per Beckman CK
92 Kaisa Karlsson Knivsta (K)
93 Bo Hjalmarsson CDXX
94 Christina Wallen Danderyd
95 Magnus Embrink HMIA
96 Bengt Thorsell Järfälla
97 Mattias Sundt Hede (K)
98 Anneli Lindberg CDKP
99 Anna Jacobson Trosa (K)
100 Patrik Wallström CDWE
101 Mats Berntsson RVK
102 Thomas Zeijlon Värmdö
103 Patrik Wård ASRMK
104 Siv-Karin Flensburg Hägersten
105 Jeanette Almberg CPDK
EXTRAVINSTER
106 Christer Örtegren Sthlm Vasagatan (K)
107 Pernilla Jurold ASRP
108 Ulla Törnberg Täby
109 Bettina Bergeling Jönköping (K)
110 Kerstin Nordstrand Falun
111 Sivert Wästberg Söderala
112 Anna Marie Gerdin Estoril
113 Anna-Lena Andersson Skara (K)
114 Henning Karlsson Sala
115 Jessica Forssén Järpen (K)
116 Robert Ovefors CETG
117 Lena Ivarsson Åhus
118 Anna-Lena Westerståhl CRR
119 Peo Edberg Fårösund
120 Victoria Franzén Varberg (K)
121 Malin Dahl ASRDE
122 Gun Jönsson Helsingborg
123 Eivor Holm Lidingö
124 Christer Landh HXYS
125 Lena Aronsson Täby
126 Harry Johansson Karlstad
127 Olle Sjöblom ASRCOOP
128 Eva Lund Stockholm
129 Lisen Åkerström Strängnäs (K)
130 Johan Regin HXYS
131 Marianne Nodin Mölle
132 Kristina Helander Karlskrona (K)
133 Tomas Vickman CDWE
134 Jens Knutsson Mjölby (K)
135 Peter Wallin HMRS-S
136 Kerstin Sjödin Åsbro
137 Cristina Karlsson ASRCOOP
138 Anders Törnqvist CCAP
139 Linnea Olsson Sörberge (K)
140 Anders Bohman CDOK
141 Thomas Åhman CETA
142 Agneta Larsson Lidingö
143 Jens Tonnert CFFF
144 Katarina Savander HCXE
145 Daniel Lundblad CFFL
146 Marja-Liisa Maas RSQ
147 Lars Erik Fastén CDWA
148 Lars-Erik Oddsberg Huddinge
149 Dick Lundstedt Saltsjö-Duvnäs
150 Ellen Hermansson Gävle
151 Gunhild Engzell Limhamn
152 Thomas Duveblad HCXU-P
153 Mats Alm Bromma
154 Daniel Eriksson RSF-D
155 Åke Falk Bromma

(K) står för Kontoret på orten.