Håll ner knappen CMD och tryck + / -

Medlem

Medlemsinformation

Konstföreningen bildades för att stimulera intresset för samtida konst och konsthantverk/design bland bankens anställda. Mottot lever kvar idag och vi fortsätter att ordna visningar av aktuella utställningar inom konst och konsthantverk/design, ordna besök hos konstnärer och konsthantverkare i deras ateljéer och verkstäder. Endast du som anställd i Handelsbankskoncernen eller uppbär pension från banken kan bli medlem i Handelsbankens Konstförening.

Vår och höst lottar vi ut både konst och konsthantverk/design bland medlemmarna. En inköpsnämnd i varje sektion svarar för inköpen. Sektionernas inköp finansieras dels från medlemsavgifter och dels från bankens fritidsanslag. De flesta medlemmar är med i båda sektionerna, men man kan även välja att vara medlem i endast en av sektionerna. Varje vår och höst lottar respektive sektion ut konst bland sina medlemmar. Totalt delas ca 400 verk ut från Konstföreningen varje år.

Avgift per sektion och månad är 23 kr. Medlemmar i Stockholm betalar dessutom 2 kr/månad för Programverksamhtens arrangemang såsom guidade visningar eller utflykter. En stockholmare som är med i båda sektionerna betalar alltså 48 kr per månad, medan en medlem utanför Stockholm betalar 46 kr. Medlemsansökan hittar du på startsidan, eller klicka här.

Konstföreningen sparar dina personuppgifter så länge vi behöver det för att administrera ditt medlemskap i föreningen. Vissa uppgifter sparas under längre tid för historiska ändamål, t.ex. listor över vinnarna i lotteriet av konst och konsthantverk & design samt protokoll från årsmöten. Klicka här för att läsa mer om hur Konstföreningen behandlar dina personuppgifter.

Har Du några frågor är Du alltid välkommen att kontakta Lolou Sörenson på telefon 08/701 56 02, eller via mail.
Välkommen som medlem!

PS. Utöver hemsidan kan du följa oss på instagram #shbkonst. DS

 

Vinnare Konsthantverk & Design hösten 2018

1 Gunilla Rhen Keshmiri Solna
2 Lena Harrison Båstad
3 Margareta Lundqvist Gävle
4 Peter Massaro RSI
5 Ulf Lavett Saltsjöbaden
6 Clas Almendal Solna
7 Fredrik Börjesson HMHR
8 Cecilia Nordin CCCI
9 Daniel Flodin HPOI
10 Kajsa Bohr CCC
11 Elin Lindberg Kontoret Marievik
12 Paul Johansson Helsingborg
13 Catarina Bylund Kontoret Visby Öster
14 John Schluter Lidingö
15 Agneta af Sillén Wåglund Stockholm
16 Andreas Mattsson ASRSB
17 Susanne Sundfeldt CXU
18 Birgitta Falk Stockholm
19 Åsa Themptander HCXM-R
20 Magnus Calås RVP
21 Magnus Möller RSF-D
22 Fredric Höglind RSF-R
23 Birgitta Silfverskiöld HSD
24 Peter Engstedt HMII-F
25 Caroline Halldén Lidingö
26 Håkan Jörger Åmmeberg
27 Adam Zoltan RSP
28 Eva Ludvigsson Kontoret Ludvika
29 Marie-Louise Jönsson Lerum
30 Ann-Charlotte Lindgren HCXB
31 Birgitta Liljedahl Motala
32 Gisela Mårtensson CDCI
33 Jan-Anders Svensson Huskvarna
34 Marie Brydolf Kerj ASRCOKJ
35 Mats Abramhamsson Hässelby
36 Sven Wisborg Vårby
37 Guy Wennerholm CXMI
38 Bernd Mathiesen Linköping
39 David Haqvinsson HI HK
40 Ewa Norrmarker CCUC-3
41 Erica Fritzdorf HMGS-EC
42 Maj Drakengård Hässelby
43 Kerstin Ekman Huskvarna
44 Bengt Backman Täby
45 Anette carlsson CFFLAG
46 Yvonne Strandell Tyresö
47 Karin Granander Stockholm
48 Ann-Mari Janrik Sundbyberg
49 Monica Salierno Jonsson CDNC
50 Maritha Andersson ASREA
51 Daniel Eriksson HCDA-P
52 Mia Ericsson Kontoret Sthlm Kungsholmstorg
53 Birgitta Karlsson Bara
54 Anna Högström RGK
55 Bo Gillinger Stockholm
56 Tord Kagerup Linköping
57 Stefan Andersson Borlänge
58 Roger Fredin HMHX
59 Camilla Lind CDKS-9
60 Renee Andersson Stockholm
61 Kristina Löving Västerås
62 Magnus Unger CDWD
63 Sverker Arvidson Stockholm
64 Sara Sjödin Kontoret Tyresö
65 Susanne Pettersson Kontoret Kungsör
66 Thomas Zeijlon Värmdö
67 Ulla Fredriksson HCDJ
68 Ulla Gardtman Nybro
69 Marie-Louise Gustafsson Björbo
70 Eva Olsson Kivik
71 Elisabeth Kull HCDF
72 Helene Leufvenmark ASRMK
73 Jan Eskilsson HCXK-V
74 Bodil Andersson Västerås
75 Gerd Anne-Marie Boberg Bara
76 Carina Wedholm HSD
77 Uno Edholm Stockholm
78 Roland Lannerlöv Stockholm
79 Baruch Grauman Uppsala
80 Anders Holmlund HMD
81 Caroline Gustavsson CTSX
82 Mats Midhamre RSF-R
83 Lina Vingstedt Kontoret Lidingö centrum
84 Barbro Bäckman Viken
85 Desiree Solhall Stockholm
86 Gerd Jakobsson Helsingborg
87 Fredrik Söderlund HCRC
88 Håkan Cedergren CET
89 Anita Lidén Stockholm
90 Anders Annestrand HCDS-E
91 Åsa Dahlberg Kontoret Upplands Väsby
92 Mats Liebgott Kontoret Solna centrum
93 Caroline Norén CQM
94 Ulf Köping Höggård CPG
95 Kristina Törnberg Stockholm
96 Lena Engberg Kontoret Uppsala City
97 Annika Engler CEA
98 Rose-Marie Hildingsson Kontoret Nordanstig
99 Sten Krondell Rydebäck
100 Charlotta Wärlén ASRDSB

Vinnare Konstverk våren 2018

1 Tomas Blomberg CKCI
2 Yngve Terelius ASRCBB
3 Eva Almart Möllevinge Åkersberga
4 Birgitta Wigert Lidingö
5 Hans Ek Vaxholm
6 Patrik Bäckström CDON
7 Martin Chojecki HPME
8 Elisabeth Nordström Boding Hässelby
9 Stina Dahlberg Globen
10 Anita Andersson Överkalix
11 Ulla Blomberg Älvsjö
12 Carl-Johan Halloff HMSA
13 Gunnar Bäckman Stockholm
14 Maria Bjarnehäll Sunesson Karlshamn
15 Carl Dahl Nynäshamn
16 Gert Lundmark Linköping
17 Christina Olsson ASRF
18 Vivi-Ann Svedjefält Täby
19 Agneta Sturesson Knivsta
20 Irene Olofsson RUK-V
21 Lars Ahlberg Åkersberga
22 Rolf Ullberg CDOC
23 Marianne Whass Farsta
24 Ove Malmenbeck Bandhagen
25 Michael Sterne Linköping city
26 Kurt Mähler Njurunda
27 Berndt Mathiesen Linköping
28 Ewa Elverskog CPDK
29 Carina Ejmert Tyresö
30 Amanda Martinson CRD
31 Dennis Hirchfeldt Sollentuna centrum
32 Johan Mårtensson ASRF
33 Ann-Mari Lindström Lidingö
34 Roland Hallberg Stockholm
35 Christine Wallstén Motala
36 Lennart Sundberg Ingarö
37 Lars Ullström Brandbergen
38 Toni Övermark Sthlm Karlaplan
39 Bettina Bergeling Jönköping
40 Christina Dahl Täby
41 Lars Eriksson Tranås
42 Margareta Torneus Stockholm
43 Bo Adolfsson Brämhult
44 Karin Eriksson CDWD
45 Krister Lindberg Mörby Centrum
46 Anna Ekström Alfta
47 Karin Ekman Fjugesta
48 Ulla Le Mon Täby
49 Magnus Calås RVP
50 Anders Subenko Stockholm
51 Leif Magnusson LAGOS
52 Lena Andersson ASRMKV
53 Karin Egnell Täby
54 Anders Mattsson Vällingby
55 Bo Vallin Estoril
56 Anne O Käck Stockholm
57 Uno Wibell Askim
58 Camilla Johansson ASRIC
59 Magnus Åberg HCPG
60 Magnus Noren Lit
61 Gustaf Gerge ORKF-M
62 Per Hällström Lesjöfors
63 Suzanne Liversedge Stockholm
64 Wiviann Pettersson Hässelby
65 Ingrid Blomberg Strängnäs
66 Jakob Harrison Kungsbacka
67 Jan Djerf HI
68 Martin Nilsson Brommaplan
69 Bengt Hugo Bengtsson Södertälje
70 Hans Landin Täby
71 Sune Hansson Kalmar
72 Lilian Ireby Stockholm
73 Sylvia Eklund Upplands Väsby
74 Bertil Olsson Nol
75 Anita Walles Sköndal
76 Linnea Khullar HCES
77 Annica Olsson Sthlm Frihamnen
78 Marie Masreliez Solna
79 Nina Pettersson HCDU-P
80 Anna-Lena Möller Älvsjö
81 David Helmers ORKK-R
82 Michael Johnsson Kumla
83 Tony Öhlin Tyresö
84 Elisabeth Sjödén Solna centrum
85 Åsa Sandberg CCAP
86 Ann-Christin Lysholm Landskrona
87 Fredrik Sjöberg Åhus
88 Thomas Alevid RSF-D
89 Solveig Quensel Stockholm
90 Stig Unéus Umeå
91 Björn Nilsson Gällivare
92 Kjell Ivarsson Eslöv
93 Pia Goretti CKCI
94 Kristin Elofsson Stuvsta
95 Linda Gustavsson Tyresö
96 Ann Spong Eskilstuna
97 Bodil Andersson Västerås
98 Susanne Nilsson ORKO
99 Patrik Nygren Kristianstad
100 Monika Andersson Örebro
101 Stefan Liddin HPOI
102 Klas Wennerstein HMHI-F
103 Christian Trahn RSF-D
104 Anita Starck Täby
105 Dagmar Wallerstedt HCIA
EXTRAVINSTER
106 Stefan Carleke HITG
107 Agneta Thorin Stockholm
108 Charlotta Lindelöf Jönköping
109 Maria Wallner Wiktorin HIK
110 Anna Olausson Uddevalla
111 Kai Kärkki ASRF
112 Eva-Lena Holmqvist Lidingö
113 Nick Peana RSF-P
114 Gunnar Eriksson Falun
115 Björn Camén Karlstad
116 Lars Ebersson Sthlm Tessinparken
117 Mikael Björnelund Sthlm Karlaplan
118 Per-Olof Martinsson Lund
119 Bo Olsson Färjestaden
120 Kerstin Ekman Huskvarna
121 Ingela Falk Åström CDKP
122 Anna Bryngelsson Delsbo
123 Ulla Pettersson Handen
124 Hans Jäderholm Storvik
125 Marianne Ekman Saltsjö-Boo
126 Nils Liljemark CDNT
127 Roland Frölander Åkersberga
128 Lennart Lindberg Vällingby
129 Greger Myrgård ASRCB
130 Monica Hellström Nacka
131 Eva Littorin HIFF
132 Ludvig Nordberg Sthlm Hornsberg
133 Ingvar Planhem Huddinge
134 Haide Dahlgren HCXU-P
135 Per-Erik Olsson Ludvika
136 Anne Rodin CDAE-E
137 Anna Andersson Järfälla
138 Inga Britta From Knivsta
139 Yvonne Strid Olofsson CDNC
140 Camilla Giléus CEC
141 Bertil Ragnarsson Växjö
142 Sara Lerdahl Laukka Sollefteå
143 Anders Nordgren Södra Sandby
144 Gunilla Sjöholm Västerhaninge
145 Monica Lind Tyresö
146 Ulla Palmqvist Nynäshamn
147 Lars-Göran Ingvarsson Palanga
148 Johan Bergh ASRMTL
149 Kerstin Liljegren Stockholm
150 Stefan Ejnesjö Säffle
151 Beatrice Corneteg ASREA
152 Christina Öhling Täby
153 Peter Carlberg HCDU-P
154 Eric Bolins RGS-D
155 Ann-Charlotte Tofftén CDKS