Håll ner knappen CMD och tryck + / -

Vinnare konstverk hösten 2015

Vinnare konstverk hösten 2015

I konstsektionens utlottning hösten 2015 har 50 extravinster lottats ut (vinnare nr 121-170). Vinsten är ett verk av fotokonstnären Simon Söderqvist. Dessa kommer att skickas till vinnarna med post under våren.

Simon Cederquist är fotograf och konstnär. I hans verk kombinerar han flera fotografier med inslag av måleri och arbete i Photoshop.
Ett arbete som kan ta mycket tid i anspråk:
– Det är nästan ironiskt, men jag började med foto för att det var ett snabbt medium. Man tog bilden och sen framkallade man den. Nu kan en bild ta allt från en vecka upp till runt nio månader.
Simon arbetar med konstnärliga verk, men även i viss mån med reklamuppdrag som även de numera får en konstnärlig inriktning.
Han har bland annat medverkat i Absoluts Vodkas reklamserie med konstverk, där Andy Warhol var en av de första deltagarna.

Vill du veta mer? Länk till Simons hemsida som är värd ett besök!

1 Gunnar Nidén CDCC
2 Lillemor Dernefors Nilsson NORRTÄLJE
3 Nils Bergholm STOCKHOLM
4 Eva Ludvigsson Borlänge
5 David Helmers ORKK-R
6 Carina Karlsson Norrköping drottninggatan
7 Ulla Gustafsson VÄNGE
8 Ulf Hammarbäck CDAA-T
9 Anna Andersson Barnevik Landvetter
10 Marie Falkenby Göteborg avenyn
11 Sigbrit Kevesäter TUMBA
12 Maria Berg CDEC
13 Rolf Ullberg CDOC
14 Aina Nilsson NYNÄSHAMN
15 Margareta Folin VÄSTERÅS
16 Mikael Lindborg Göteborg Högsbo
17 Arne Mårtensson DJURSHOLM
18 Malin Enbuske Sthlm Norrmalmstorg
19 Maria Nilsson HMDP-P
20 Krisitina Nordlöf Kramfors
21 Christel Nilsson Helsingborg Norr
22 Jeanette Carlsson CDOA
23 Jan Erik Widlund TYRESÖ
24 Eva Blank LULEÅ
25 Charlotte Wilberg SEED-E
26 Kristina Engvall CDMP
27 Lars Näslund EKERÖ
28 Ulla Törnberg TÄBY
29 Ann-Marie Falk Otterstedt ÅSA
30 Lene Putten CETF
31 Per Lind RSF-R
32 Erica Nyman Andersson Vårgårda
33 Marcus Kimbratt RSF-R
34 Ingrid Sanell Hamlstad
35 Agnes Germundsjö Spånga
36 Olle Mattsson HCEB
37 Ulf Lundqvist VÄNERSBORG
38 Björn Åhlander RSV-A
39 Hans Johansson CDOT
40 Kenneth Holmström LC
41 Stefan Widell HCXCML
42 Sten Berglund Jönköping
43 Katarina Eklund CCUF
44 Stina Olsson Arnlund Enköping
45 Berit Sandberg FARSTA
46 Marie Skoog Sollentuna Centrum
47 Hans Olov Lagervall TROLLHÄTTAN
48 Ann-Marie Janrik SUNDBYBERG
49 Anna Preece-Jones CDKP
50 Alexander Olsson CDIS
51 Michael Nilsson HITX-E
52 Catharina Wrangö Ekerö
53 Maria Katarina Östholm CDOC
54 Susanne Hall Kvissleby
55 Katarina Rülcker Eskilstuna Fristadstorget
56 Katarina Berner Fröstad CL
57 Gunnel Möller Silvën SEDB
58 Stig Unéuss UMEÅ
59 Ulla Nordström Korsell SEPV-L
60 Inger Fernlycke STOCKHOLM
61 Kristoffer Eklund HMHI-E
62 Åsa Vik Kvissleby
63 Agneta Leufvén FALUN
64 Carina Åström Sthlm St Eriksplan
65 Bo Forsberg STOCKSUND
66 Virve Johansson ÄLTA
67 Pia Rosvall CDAE
68 Ellinor Wallner Skönsberg
69 Fredrik Luhr HMHGGL
70 Erik Malmsten HXHS
71 Ulf Andersson Säffle
72 Christina Lindahl Falun
73 Chrisopher Fenlin HSR
74 Charlotte Bringert Lindholm HSU
75 Ulrica Telander SECO
76 Sture Lindahl STOCKHOLM
77 Stina Olsson BROMMA
78 Lena Andersson RSK-V
79 Morten Torp CDCN
80 Lisa Mossinger Jönköping
81 Riitta Rezania SECBB
82 Mattias Sandin Uppsala Luthagen
83 Madelene Burman RSP
84 Åsa Nordstrand HMDM-S
85 Jan Callh STIGTOMTA
86 Per Åhlander TÄBY
87 Agneta Olsson Norrköping drottninggatan
88 Eivor Persson Sveg
89 Karin Ekman Fjugesta
90 Barbro Bäckman VIKEN
91 Martha Westling STOCKHOLM
92 Åsa Neyman CDEA
93 Birger Kristiansson Uppsala Luthagen
94 Erik Edin HMRR
95 Adam Zoltan RSP
96 Zenita Magnusson HÄLLINGSJÖ
97 Gudrun Ernst HCXS-S
98 Olof Skogsberg RSE
99 Stig Göran Sundgren VAXHOLM
100 Eva Lotta Sandberg SEED
101 Monica Casperson Norrköping Fjärilsgatan
102 Göran Waern MARIESTAD
103 John De Falck HXHS
104 Elisabeth Hallman Dahlgren HMID-F
105 Karin Ingemansson DALS LÅNGED
106 Karin Göransson HMGSFS
107 Jan Candle CDMI
108 Ann-Christin Strandqvist HUDIKSVALL
109 Mårten Areskoug Östersund
110 Svante Sällvik STOCKHOLM
111 Kristina Modenius RIMBO
112 Gunnar Jönsson HSKV-RV
113 Lisbeth Andersson STOCKHOLM
114 Magnus Åberg SEPV
115 Helen Nyholm ÄLVSJÖ
116 Gun Berglund ÖRNSKÖLDSVIK
117 Marie-Louice Mobelius Åseda
118 Marie-Louice Dunberg CDIS
119 Peter Engdahl STOCKHOLM
120 Bengt Pennerhag ALINGSÅS

Extravinster:

121 Wivann Andersson FALUN
122 Linda Marimon HIFX
123 Maja Ernemo HMTL
124 Erik Edlund Sthlm Hornstull
125 Stefan Ejnesjö Halmstad
126 Ann-Christin Hübbert STOCKHOLM
127 Birgitta Johansson Jakob KARLSTAD
128 Lennart Arnér HÄGERSTEN
129 Per Beckman CK
130 Birgitta Eriksson ENSKEDE
131 Bo Willars SALTSJÖ-BOO
132 Gina Willen HID
133 Sofie Wulfner RSP
134 Tomas Hall TULLINGE
135 Carl Hårleman CDEC
136 Anna Hedenskog HCXG-A
137 Inger Bergstrand ÄLVSJÖ
138 Cathrine Bragner RÖFP
139 Eva Sjövall Sthlm Sergelstorg
140 Lena Strand MALMBERGET
141 Solgun Karlsson VÄNNÄS
142 Helene Hedin Storvik
143 Louice Riepe KISTA
144 Gunilla Hördegård Nässjö
145 David Elmqvist CCSI
146 Rickard Dahlgren RSE
147 Monica Johansson HSUK
148 Darta Strandberg VÄLLINGBY
149 Anders Nordgren SÖDRA SANDBY
150 Karin Vikner TÄBY
151 Jaan Kivilo RVF-C
152 Hans Almroth RAMDALA
153 Ingrid Danielsson HELSINGBORG
154 Lina Olsson HMDU-I
155 Ann-Charlotte Isberg CDCX
156 Peter Lindh Hässelbygård
157 Anita Dahlberg Sollentuna Centrum
158 Britt-Mari Hockman LIDINGÖ
159 Axel Engström HMHI-X
160 Caroline Högerberg Sollentuna Centrum
161 Inga-Lena Gunnarsson UPPSALA
162 Bengt Strömvall ÅMÅL
163 Jim Sjölund CDOK
164 Inga Kinvall ENSKEDE
165 Rolf Bergkvist RÖBÄCK
166 Helena Kehrer HCXX-P
167 Jeanette Adling Västerhaninge
168 Vivianne Eriksson ÖREBRO
169 Anna Gustafsson Sthlm Värtavägen
170 Anna-Carin Ehrman SECBI