Vinnare konstverk hösten 2017
Höstens utlottning i Konstverksektionen innehåller 50 st extravinster som lottas ut till sektionsmedlemmarna. Höstens extravinst är en etsning av Christine Ödlund ”Bitter leaves and high frequencie”. Verket är gjort i akvatint, en grafisk teknik som utnyttjar syra och bygger på principen djuptryck. Akvatint skapas från en kopparplåt som pudrats med ett harts- eller asfaltpulverlager. Plåten hettas därefter upp så att kornen smälter fast och får sedan kallna.
Christine Ödlund växte upp i Stockholmsområdet och utbildade sig på fotografilinjen på Konstfack 1992-95 i Stockholm, i videokonst vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholmn 1995-96. Christine Ödlund har fått flera utmärkelser bland annat The Royal Swedish Academy of Fine Arts Art Prize 2015, hon nominerades för Dagens Nyheters kulturpris 2011 och fick Edstrand Foundation Art Prize 2010.
Nr | Namn | Ort/Avd/Kontor |
1 | Emelie Neibig | Ulvsunda (K) |
2 | Holger Alarik Clarksson | Stockholm |
3 | Kai Kärki | ASRF |
4 | Ulla Doma | Kista |
5 | Lars Almén | Örnsköldsvik |
6 | Andreas Åström | Sthlm Östermalmstorg (K) |
7 | Peter Skogh | CCCC |
8 | Rolf Åttingsberg | HT |
9 | Birgitta Carlström | Lidingö |
10 | Magnus Gruffman Jönsson | HMCL |
11 | Viveka Liljekvist | RMP |
12 | Pär Petré | CDMP |
13 | Christina Hultqvist | ASRIC |
14 | Andreas Forsman | Landskrona (K) |
15 | Hans-Olov Lagervall | Trollhättan |
16 | Lars -Olov Johansson | Norrköping |
17 | Lena Carneskog | Borås City (K) |
18 | Lena Nilsson | Enköping (K) |
19 | Kenneth West | CDOS |
20 | Agneta Leufven | Falun |
21 | Camilla Lundh | CDNZ |
22 | Kajsen Hansson | Sthlm Hornsberg (K) |
23 | Göran Falkerby | Östersund |
24 | Margareta Melin Lindell | Sthlm Odengatan (K) |
25 | Katarina Lybeck | HCXGRT |
26 | Henrik Jauhola | CDWB |
27 | Margarea Rosenkvist | Rönninge |
28 | Birgitta Udin | Norrköping |
29 | Stefan Lövenberg | CDOC |
30 | Håkan Lindholm | ASRCOK |
31 | Anetta Nillsson | Föllinge |
32 | Solveig Erme | HCXC-P |
33 | Rolf Särnesten Schlegel | RSC-C |
34 | Katarina Barkvik | HCXS-C |
35 | Olof Melin | Lidingö |
36 | Peter Johansson | Sthlm Kungsträdgården (K) |
37 | Gun-Britt Borgvall | Bollebygd |
38 | Lennart Tengblad | Sollentuna |
39 | Jessica Olson | ASRCBK |
40 | Anders Lyckeborg | HITB-G |
41 | Björn Lundgren | Borås |
42 | Christina Nillbrand Söderqvist | Nacka Forum (K) |
43 | Christina Lindahl | Falun (K) |
44 | Bengt Lindvall | Malmö |
45 | Ann Marie Sölvberg | CDNI |
46 | Carl-Gustaf Ahnsteen | Lidingö |
47 | Janina Ellgren | HCXS-G |
48 | Johannes Walfén | ORKI |
49 | Mikael Ström | Stockholm |
50 | David Callgren | ASRSAT |
51 | Emma Theander | Sthlm Stureplan (K) |
52 | Azita Almasian | CDKT |
53 | Ingalill Stridsberg | Uddevalla |
54 | Britt Lindqvist | Ronneby |
55 | Ingvar Svensson | Norrtälje |
56 | Anne-Catherine Sundling | Värmdö |
57 | Cecilia Unger | CCCI |
58 | Carl Max Lindberg | CDCC |
59 | Dan Jarl | Stockholm |
60 | Bengt Qvist | CDOC |
61 | Maira Lindqvist | CDOA |
62 | Erika Jämtemyr | Vallentuna (K) |
63 | Uno Wibell | Askim |
64 | Gerd Bäckström | Lidingö |
65 | Börje Ström | Göteborg Landala (K) |
66 | Johan Malmenbeck | HMFSXS |
67 | Hans Ek | Stockholm |
68 | Anna Ohlner | Göteborg Avenyn (K) |
69 | Inger Lind | Östersund |
70 | Renee Andersson | Sorunda |
71 | Kristina Pelow | Fjugesta |
72 | Per Pålsson | Landskrona |
73 | Carl Martinsson | Skönsberg (K) |
74 | Jen-Lee Kok | HIFF |
75 | Angelica Levin | Jakobsberg (K) |
76 | Ann-Kristin Leksell | ASRFS |
77 | Niclas Frisk | CKCI |
78 | Veronica Kellman | Nkpg Drottninggatan (K) |
79 | Nannie Odelholm Reje | CDNE |
80 | Ann-Charlott Malm | Skarpnäck |
81 | Carina Gille | Uppsala City |
82 | Ewa Wiström Fredlund | Göteborg Torslanda (K) |
83 | Johanna Dalman | Uppsala Luthagen (K) |
84 | Sonja Bäckner | Hindås |
85 | Janita Thörner Lehrmark | Upplands Väsby |
86 | Pär Sjögemark | HMIG |
87 | Anita Linden | Stockholm |
88 | Lars Otter | Hammarö |
89 | Susanna Axi | CTP |
90 | Jonas Thorstensson | CTPF |
91 | Per Beckman | CK |
92 | Kaisa Karlsson | Knivsta (K) |
93 | Bo Hjalmarsson | CDXX |
94 | Christina Wallen | Danderyd |
95 | Magnus Embrink | HMIA |
96 | Bengt Thorsell | Järfälla |
97 | Mattias Sundt | Hede (K) |
98 | Anneli Lindberg | CDKP |
99 | Anna Jacobson | Trosa (K) |
100 | Patrik Wallström | CDWE |
101 | Mats Berntsson | RVK |
102 | Thomas Zeijlon | Värmdö |
103 | Patrik Wård | ASRMK |
104 | Siv-Karin Flensburg | Hägersten |
105 | Jeanette Almberg | CPDK |
EXTRAVINSTER | ||
106 | Christer Örtegren | Sthlm Vasagatan (K) |
107 | Pernilla Jurold | ASRP |
108 | Ulla Törnberg | Täby |
109 | Bettina Bergeling | Jönköping (K) |
110 | Kerstin Nordstrand | Falun |
111 | Sivert Wästberg | Söderala |
112 | Anna Marie Gerdin | Estoril |
113 | Anna-Lena Andersson | Skara (K) |
114 | Henning Karlsson | Sala |
115 | Jessica Forssén | Järpen (K) |
116 | Robert Ovefors | CETG |
117 | Lena Ivarsson | Åhus |
118 | Anna-Lena Westerståhl | CRR |
119 | Peo Edberg | Fårösund |
120 | Victoria Franzén | Varberg (K) |
121 | Malin Dahl | ASRDE |
122 | Gun Jönsson | Helsingborg |
123 | Eivor Holm | Lidingö |
124 | Christer Landh | HXYS |
125 | Lena Aronsson | Täby |
126 | Harry Johansson | Karlstad |
127 | Olle Sjöblom | ASRCOOP |
128 | Eva Lund | Stockholm |
129 | Lisen Åkerström | Strängnäs (K) |
130 | Johan Regin | HXYS |
131 | Marianne Nodin | Mölle |
132 | Kristina Helander | Karlskrona (K) |
133 | Tomas Vickman | CDWE |
134 | Jens Knutsson | Mjölby (K) |
135 | Peter Wallin | HMRS-S |
136 | Kerstin Sjödin | Åsbro |
137 | Cristina Karlsson | ASRCOOP |
138 | Anders Törnqvist | CCAP |
139 | Linnea Olsson | Sörberge (K) |
140 | Anders Bohman | CDOK |
141 | Thomas Åhman | CETA |
142 | Agneta Larsson | Lidingö |
143 | Jens Tonnert | CFFF |
144 | Katarina Savander | HCXE |
145 | Daniel Lundblad | CFFL |
146 | Marja-Liisa Maas | RSQ |
147 | Lars Erik Fastén | CDWA |
148 | Lars-Erik Oddsberg | Huddinge |
149 | Dick Lundstedt | Saltsjö-Duvnäs |
150 | Ellen Hermansson | Gävle |
151 | Gunhild Engzell | Limhamn |
152 | Thomas Duveblad | HCXU-P |
153 | Mats Alm | Bromma |
154 | Daniel Eriksson | RSF-D |
155 | Åke Falk | Bromma |
(K) står för Kontoret på orten.