Håll ner knappen CMD och tryck + / -

Vinnare konstverk våren 2016

Vinnare konstverk våren 2016

Första priset (se bilden ovan) är en tavla av Emma Hartman. Emma är född 1974 i Örebro, hon verkar i Stockholm. I sommar ställer hon ut i Cork på Irland. Våren 2017 kommer hon att ha en soloutställning på galleri Andersson/Sandström i Stockholm.

I vårens konstdragning har 50 extrapriser lottats ut (lottnummer 116 – 165). Extrapriset grodan är en skulptur i nät av Eka Acosta www.ekaacosta.com.

Eka Acosta, är född i Paris 1970 och uppväxt i Buenos Aires. Efter att ha arbetat med design och inredning i Argentina och Paraguay, tar han beslutet att enbart ägna sig åt konsten och börjar studera i Europa. Hans resa tar honom vidare till Stockholm där han bor sedan drygt 10 år.

Nr Namn Ort/Avd/Kontor
1 Ulf Gottberg Stockholm
2 Ulf Carrick 6672 – Falköping
3 Lars Göran Ingvarsson Palanga
4 Anna Meijerholm 6151 – Djursholm
5 Viktoria Marmdal CETR
6 Leif Lundberg Stockholm
7 Ulla Pettersson Handen
8 Marika Hedblom 6109 – St Eriksplan
9 Lisa Synning HMHI-E
10 Kristin Persson 6708 – Oskarshamn
11 Sven Johansson Nyköping
12 Vanja Nilsson Holmsund
13 Benny Johansson HMID-T
14 Sara Wikén 6401 – Gävle City
15 Marcus Åkerblom HCEZ
16 Maria Sidén Söderlund 6127 – Hornsgatan
17 Pär Anders Tranberg 6153 – Sundbyberg
18 Camilla Andersson 6189 – Tyresö
19 Yvonne Björkholm Kalmar
20 Ingela Douhan Kista
21 Christoffer Velden CDHM
22 Olof Ström Täby
23 Kerstin Wiström 6115 – Vanadisplan
24 Thomas Österlund RSF-P
25 Gulli Nilsson Limhamn
26 Lena-Maj Lindström 6306 – Husum
27 Karl Lindberg Stockholm
28 Mikael Uddenfeldt Kivik
29 Elisabeth Vongle SEQ
30 Jessica Finn HCEK
31 Daniel Lundblad CFFE-L
32 Magnus Blomberg CDMQ
33 Susanne Sundfeldt CDMB
34 Tobias Wiklund 6347 – Sörberge
35 Elin Lindberg 6155 – Marievik
36 Desiree Brüde 6596 – Norrköping Fjärilsgatan
37 Joakim Agby 6238 – Göteborg Torslanda
38 Helena Holmer Hofvenberg 6111 – Stureplan
39 Inga- Lill Nilsson Gusum
40 Kjell Andersson 6189 – Tyresö
41 Jan Wallin SECB-I
42 Solveig Jarder Stockholm
43 Åsa Lundmark 6315 – Sollefteå
44 Kurt Johansson Skärholmen
45 Annika  Lindgren SEDR
46 Mikael Karlsson HSKV-RU
47 Theres Ekström 6581 – Karlskoga
48 Christina Hjeltström 6341 – Sundsvall
49 Ingvar Bergquist Tullinge
50 Ingalill Walter Nynäshamn
51 Nina Örnemark HPAT
52 Pia Evensen SEPS
53 Lars Anderberg HXSS
54 Pontus Åhlund RG
55 Gunilla Rehn Keshmiri Solna
56 Monica Wallin HMD
57 Karin Ohlsson HPAT
58 Per Barthelson HPMK
59 Hans-Otto Oskarson Tavira
60 Margareta Nilsson Norberg
61 Pierre Jansson 6563 – Borensberg
62 Elisabeth Linder HSU
63 Christer Edgren Halmstad
64 Göran Iversson Gustavsberg
65 Carin Degerman Umeå
66 Anette Titze SEED
67 Peter Yxne SEII
68 Lars Kirkegaard HMII-G
69 Sonja Bäckner Hindås
70 Torbjörn Dennerholt Vallentuna
71 Björn Nilsson Gällivare
72 Yvonne Åberg CDKP
73 Anders Sjölund HCXU-U
74 Lars Ullström Brandbergen
75 Ann-Christin Jönsson Åhus
76 Karin Lundqvist CR RS
77 Jan Karlsson Borås
78 Ann-Kristin Hübbert Stockholm
79 Anneli Persson Gustavsberg
80 Ingela Fredriksson RSI
81 Mats Bergström Stockholm
82 Paul Gerdin Stockholm
83 Kerstin Härestedt Trollhättan
84 Helene Gullmes Löf HCRA
85 Annelie Jansson 6601 – Nyköping
86 Barush Grauman Uppsala
87 Lars Eriksson Tranås
88 Birgit Carlsson Stockholm
89 Siv Joelsson Nee RLL
90 Malin Führ CDKC-I
91 Svante Anderback CR RU
92 Elisabeth Björk 6694 – Göteborg avenyn
93 Inga-Lill Edin Sundsvall
94 Christer Runestam CTXO
95 Andreas Åström 6110 – Östermalmstorg
96 Hans Wiberg Holmsund
97 Sune Henningsson Västra Frölunda
98 Sonja Larsson Solna
99 Kai Kärki HMII-S
100 Gita Fornåå Svensson 6600 – Linköping City
101 Barbro Turesson Norrköping
102 Maria Ekenstedt CDCW
103 Patrik Nielsen HIFF
104 Jenny Strand 6381 – Åre
105 Victoria Franzen 6233 – Kungsbacka
106 Jeanette Forslund 6349 – Timrå
107 Kurt Ådén Sköndal
108 Jan Callh Stigtomta
109 Siv – Karin Flensburg Hägersten
110 Annika Lordell CDCD
111 Elisabeth Ståhlbåge CCCD
112 Annie Kerper SECO-IK
113 Josefine Lindberg Stockholm
114 Gun-Britt Olsson Bromma
115 Ingegerd Salander Stockholm
Vinnare extravinster
116 Örjan Lidberg HCEZ-A
117 Ulla Strömberg Sollentuna
118 Johan Andrée CPC
119 Sofi Gidlöf HMLA
120 Katharina Lindberg Stockholm
121 Mårten Areskoug 6361 – Östersund
122 Rickard Svallfors 6198 – Skärholmen
123 Eva Westerberg Farsta
124 Kenneth Rydström 6749 – Helsingborg Söderport
125 Elisabeth Thurston SECO-OV
126 Krister Juvander 6111 – Stureplan
127 Moa Nilsson 6001 – Kungsträdgården
128 Christina Hultqvist SEIK
129 Peter Sturesson 6111 – Stureplan
130 Ann-Christin Strandqvist Hudiksvall
131 Sophia Sjöberg HSF
132 Ulrika Lundgren 6189 – Tyresö
133 Gunnar Moström HT
134 Annika Söder 6101 – Götgatsbacken
135 Ingrid Brundell Bromma
136 Yvonne Bubére Kjellegård HIFA
137 Anneli Kärkkeinen CDCD
138 Magnus Embrink HMHI-E
139 Michael Wahlström Saltsjöbaden
140 Knut Pokorny Askim
141 Anita Alexandersson Åmål
142 Sebastian Eriksson 6455 – Borlänge
143 Åsa Lundberg RÖFP
144 Niklas Apelqvist 6204 – Gällivare
145 Margareta Mühlenbock NICE
146 Marina Wdowsky 6604 – Katrineholm
147 Per-Olof Ulfsmar Stockholm
148 Anna Zickert Söderström 6110 – Östermalmstorg
149 Ann-Christin Lysholm Landskrona
150 Karin Dahlqvist 6423 – Sandviken
151 Anna Landeborn 6513 – Uppsala Luthagen
152 Ulf Sylvan Stockholm
153 Hannu Saari Luxemburg
154 Johan Iderstam SECO-IK
155 Berit Ström SECO-P
156 Anna Thernström Lindlöf CL
157 Jacques Ekstrand CDCB
158 Lina Olsson HMBU-I
159 Lena Lindén SEP
160 Carl Otto Beckvid Bromma
161 Gunnar Kjellgren CTXS-S
162 Jörgen Nielsen CEC
163 Olle Eksell SEPK
164 Irma Gars Tullinge
165 Anneli Johansson CDOA