Håll ner knappen CMD och tryck + / -

Vinnare konstverk våren 2017

Vinnare konstverk våren 2017

50 st extravinster lottas ut i vårens utlottning bland medlemmar. Vårens extravinst är en seriegrafi av Eva Beierheimer ”NYC Crosslights, Gold”. Eva Beierheimer är en österrikisk konstnär, född 1979 och bosatt i Sverige sedan 2007. Fysiska, kognitiva och textuella strukturer ligger ofta till grunden för hennes verk. Hon använder sig till exempel av geometriska schabloner och upprepar och varierar dessa för att skapa abstrakta former. Eva Beierheimer arbetar i olika discipliner såsom installation, skulptur, grafik, teckning och mediakonst. Hon är utbildad i Österrike samt på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm.

1 Ingrid Brundell Bromma
2 Maria Walin RSV
3 Lena Linden SVP
4 Leif Sandberg Stockholm
5 Lars Törnblad HCDU-P
6 Peter Carlberg HCDU-P
7 Oskar Lindberg HMD
8 Erik Åkesson Djursholm
9 Ingela Björklund Södertälje
10 Ulrika Lundgren Tyresö
11 Matthias Lindemann RSI
12 Pierre Tollebrandt CTP
13 Maria Engström CDMQ
14 Mattias Löfgren CDMB
15 Ingalill Stridsberg Uddevalla
16 Ingvar Bergquist Tullinge
17 Susanne Granat CEAR
18 Berit Fransson Säffle
19 Christin Grubb HCXM-S
20 Ingrid Persson CDME
21 Maria Fast CET
22 Johan Stocke CDOT
23 Liselotte Carlander HCDJ
24 Einar Thomsson Visby
25 Marcus Kimbratt RSF-R
26 Mona Åhlund Vänersborg
27 Anna Olsson Motala
28 Sivert Wästberg Söderala
29 Laila Ahlström Stockholm
30 Anita Alvin Nyköping
31 Charlotte Hult Märsta
32 Cecilia Hasselbo CKK
33 Jan Walin ASRCBI
34 Sara Lerdahl Laukka Sollefteå
35 Annika Gunnarsson Örebro
36 Anne Chatrine Bjöntegaard CDCI
37 Lotta Svennewall RSE
38 Helén Björk Vestin CPC
39 Göran Falkerby Östersund
40 Mattias Alerstedt CRT
41 Maria Sanders Luleå Örnäset
42 Henrik Hultin CES
43 Bengt Qvist CDOC
44 Anna Bryngelsson Delsbo
45 Gunnar Jönsson HSV-RV
46 Anne-Marie Strömberg HCRA
47 Peter Björklund CETP
48 Bo Lindström Blidö
49 Gunnar Moström Enebyberg
50 Jenny Lindh CDMF
51 Björn Zander Nyköping
52 Janerik Sundin Stockholm
53 Barbro Lenner Dalarö
54 Irene Jonsson Lindgren SVPVL
55 Carolina Pongratz HCXO
56 Jennica Johansson Ulricehamn
57 Jens Kaby HCXU
58 Fredrik Börjesson HMHR
59 Karin M Åberg HT
60 Eva Jakobsson Saltsjöbaden
61 Alf Linder Tullinge
62 Mats Göran Bolinder Stockholm
63 Susanne Norman Taube RSQ
64 Per Persson CEC
65 Ingrid Fleron ASRMTL
66 Per-Ove Kamlund Landskrona
67 Vanja Nilsson Holmsund
68 Margareta Dahlberg Linköping City
69 Birgit Björsell Västra Frölunda
70 Andreas Eriksson HPMK
71 Ove Wallin CDKP
72 Elin Gräslund HCDC-C
73 Anna-Karin Thörling Bohus
74 Berit Lindberg Uppsala
75 Eva Nilsson Stockholm Karlaplan
76 Fredrik Lund CDCN
77 Per Hällström RV 6565 Filipstad
78 Greger Theolin CDCI
79 Julianna Miklos CDHS
80 Ingemar Backman Skellefteå
81 Barbro Josefsson Norrahammar
82 Catharina Olsson HCXS-F
83 Gunvor Söderlund Lidingö
84 Henrik Ragnarsson Falun
85 Ulf Görlinge Täby
86 Forrest Humphreis Sundbyberg
87 Ann-Marie Jellving Solna
88 Christina Söderberg Ronneby
89 Christopher Bellinger Farsta
90 Harriet Björkman Täby
91 Per Rosander HXE
92 Helena Myrin CTP
93 Emma Theander Sundbyberg
94 Brigitte Hellström Linköping
95 Anna Nyberg HPOS
96 Yvonne Orre HSK
97 Kerstin Sjödin Åsbro
98 Kai Kerki ASRF
99 Anders Bengtsson ORKF-R
100 Nettan Bolin CDCW
101 Kerstin Ekman Huskvarna
102 Ingela Rosslin RSP
103 Camilla Johansson RSK
104 Lars Öijer Helsingborg
105 Lars Olofsson Landskrona
Extravinster
106 Henning Karlsson Sala
107 Henro Wallter Älvsjö
108 Elisabet Lundblad HCXC-X
109 Evert Franzino Göteborg
110 Susanne Nilsson ORKO
111 Cecilia Lilja Attebrandt ASRMTD
112 Stina Reland CK
113 Karin Åhrberg Örnsköldsvik
114 Ulla Sivertsson Stockholm
115 Gunnar Holmqvist Malmö
116 Gun Karlsson Stockholm
117 Kjell Bjureholm CDCN
118 Claes Beck-Friis Mölndal
119 Maj-Britt Lindahl Stockholm
120 Johan Spets HCEZ-A
121 Lennart Berg Gävle
122 Rolf Lööw Lidingö
123 Peter Sjödahl CDOC-I
124 Ingela Falk Åström CDKP
125 May-Britt Lassfolk Kungsängen
126 Eva Wallen CI
127 Hans Olsson Ronneby
128 Tom Hedelius Stockholm
129 Margitha Ahlberg Helsingborg
130 Ulla Björkegren Täby
131 Christina Öhling HXCO
132 Katarina Östholm CDOC
133 Christina Hjeltström Skönsberg
134 Kjell Berndtsson Norrtälje
135 Rosemarie Liljegard Västervik
136 Åke Graden CDCC
137 Stig Olsson Borgholm
138 Anita Lindgren SVIK
139 Mats Björk CDME
140 Marie Falkenby Göteborg Avenyn
141 Siv Vågberg Solna
142 Ann-Christin Jönsson Åhus
143 Victoria Hellgren ASRMK
144 Gunnel Svensson Stockholm
145 David Lundin HCXM-R
146 Margareta Rosenkvist Rönninge
147 Michael Askebrink CQ
148 Lina Hellström CDKP
149 Eva Sörlander HCEZ-X
150 Kaj Östlund HSU
151 Mats Börjvall Täby
152 Elin Lindberg Marievik
153 Ingalill Nilsson Gusum
154 Anna Lünnér RSF-D
155 Lisbeth Ferm Sävedalen