Håll ner knappen CMD och tryck + / -

Medlem

Medlemsinformation

Konstföreningen bildades för att stimulera intresset för samtida konst och konsthantverk/design bland bankens anställda. Mottot lever kvar idag och vi fortsätter att ordna visningar av aktuella utställningar inom konst och konsthantverk/design, ordna besök hos konstnärer och konsthantverkare i deras ateljéer och verkstäder. Endast du som anställd i Handelsbankskoncernen eller uppbär pension från banken kan bli medlem i Handelsbankens Konstförening.

Vår och höst lottar vi ut både konst och konsthantverk/design bland medlemmarna. En inköpsnämnd i varje sektion svarar för inköpen. Sektionernas inköp finansieras dels från medlemsavgifter och dels från bankens fritidsanslag. De flesta medlemmar är med i båda sektionerna, men man kan även välja att vara medlem i endast en av sektionerna. Varje vår och höst lottar respektive sektion ut konst bland sina medlemmar. Totalt delas ca 400 verk ut från Konstföreningen varje år.

Avgift per sektion och månad är 23 kr. Medlemmar i Stockholm betalar dessutom 2 kr/månad för Programverksamhtens arrangemang såsom guidade visningar eller utflykter. En stockholmare som är med i båda sektionerna betalar alltså 48 kr per månad, medan en medlem utanför Stockholm betalar 46 kr. Medlemsansökan hittar du på startsidan, eller klicka här.

Konstföreningen sparar dina personuppgifter så länge vi behöver det för att administrera ditt medlemskap i föreningen. Vissa uppgifter sparas under längre tid för historiska ändamål, t.ex. listor över vinnarna i lotteriet av konst och konsthantverk & design samt protokoll från årsmöten. Klicka här för att läsa mer om hur Konstföreningen behandlar dina personuppgifter.

Vad händer när jag går i pension?

När du går i pension fortsätter ditt medlemskap automatiskt och avgiften dras från din pension från banken.  Har Du några frågor är Du alltid välkommen att kontakta Lolou Sörenson på telefon 08/701 56 02, eller via mail konst@handelsbanken.se.
Välkommen som medlem!

PS. Utöver hemsidan kan du följa oss på instagram #shbkonst. DS

 

Vinnare Konstverk våren 2020

Nr Namn Kontor/Avdelning/Ort
1 Michael Ulrich Åkersberga
2 Bengt Gunnarsson Sköllersta
3 Ammi Nilsson Stockholm Kungsträdgården
4 Hans Johansson CTKI
5 Gustav Brogren ORKL-T
6 Helene Leufvenmark AUSV
7 Jeremy Gatti CII-S
8 Liselott Lönegård RMP
9 Mats-Jörgen Hansson HSD
10 Birgitta Brager Larsson Njutånger
11 Jonas Gidlöf HMMB-S
12 Marcus Strömberg RGX
13 Susanna Pettersson Kungsör
14 Eva Södergren CTSX
15 Heinz Rogall Stockholm
16 Mats Littorin Göteborg
17 Elin Sätterström Wiberg CEVB
18 Inger Ågren Vaggeryd
19 Anders Liljedahl Motala
20 Koorosh Feizi CBAG-D
21 Peter Billinger CQX
22 Lisa Löf Stockholm Högalid
23 Gudrun Elmér Lidingö
24 Birgitta Guldevall Stockholm Östra Station
25 Lena Dahlström Norsborg
26 Severine Axell CBBC-R
27 Gunilla Karlsson Stockholm Odengatan
28 Dick Lundstedt Saltsjö-Duvnäs
29 Kenneth Pettersson CBAG-N
30 Maria Fransson Tyresö
31 Jan Hallberg Nacka
32 Thomas Österlund RSB-FP
33 Marie Callgard CTCA
34 Mats Larsson Gävle
35 Stein Urheim Täby
36 Åsa Pettersson CBBP-P
37 Annelie Eksell Torslanda
38 Thomas Kassman Kramfors
39 John Persson RMK
40 Carl-Gustaf Ahnsteen Lidingö
41 Johanna Schmidt CETG
42 Angelica Grape CTMC
43 Gunilla Synnergren Västra Frölunda
44 Siv Andersson Stockholm
45 Per Nordström HCEF
46 Patrik Wård CTKS
47 Martina Hellwig Okmian CTFA
48 Hanna Greenwood CII-C
49 Björn Sandberg Älvsjö
50 Kerstin Gustafsson Tyresö
51 Johan Billström RUK
52 Svante Larsson Gävle City
53 Olle Scherdin Sävar
54 Mona Persson Lomma
55 Jeanette Adling Västerhaninge
56 Charlotte Sundelin AUC
57 Anders Danielsson Stockholm
58 Annica Kastlander CTKI
59 Anders Isevid CDON
60 Charlotta Reuterving CEVB
61 Gunnel Bengtsson Växjö
62 Anita Mattsson Nordmaling
63 Hans Palm CTOA
64 Lee Johansson Zingerman Vendelsö
65 Bernt Eriksson RGK
66 Lisa Mossinger Jönköping
67 Mai Ljunggren Lidingö
68 Johan Wallqvist HMMTCL
69 Anna-Mai Wreiber CBFM-A
70 Lars Nilsson Filipstad
71 Johan Howe Djursholm
72 Alexander Olsson HPOI
73 Maria Oskarsson Uppsala City
74 Camilla Steinwall Stockholm Odengatan
75 Maria Berg CEVT
76 Eva Nilsson Täby
77 Eva Lundgren Limhamn
78 Inger Donatello Skärholmen
79 Gustav Hollinderbäumer Stockholm Kungsträdgården
80 Titti Brander RV
81 Mats Johansson CTCF
82 Marika Almgren Haninge Centrum
83 Hak-Mann Lee HMMSRE
84 Therese Massaro Västerås City
85 Anna Persson CEVO
86 Gun Nyberg Nacka
87 Adam Zoltan RSP
88 Oscar Sundkvist CBBP-P
89 Hillevi Bengtson CXU
90 Helena Håkansson RMPF
91 Cecilia Petrén CTVD
92 Kerstin Kütükcü CTKP
93 Christina Norberg Huddinge
94 Helen Nyholm Älvsjö
95 Fredrik Larsson Stockholm Stureplan
96 Anna-Karin Hedman CBBC-R
97 Kerstin Kullin Västerås
98 Eva Davidsson Solna
99 Fredrik Angelin CTOP-A
100 Mats Eklund CTKP
101 Liv Forström CTP
102 Sven Johansson Nyköping
103 Linda Hellström CTFD
104 Ulrica Svennas CPS
105 Martin Davidsson Sundsvall
EXTRAVINSTER
106 Gunilla Spångberg CTKI
107 Krister Ahlersten ORKK-M
108 Bo Nordling CTGL
109 Klas Tollstadius Stockholm
110 Daniel Torsson RSB-T
111 Carina Roosmark CBMG-N
112 Håkan Cedergren CET
113 Tove Alm CBZK
114 Tord Kagerup Linköping
115 Eva-Marie Åkerman CTBA-R
116 Per Hägglund CTCS
117 Lena Nikander Göteborg
118 Håkan Appelgren CTCI
119 Conny Gustafsson Göteborg
120 Stefan Pålsson Kalmar
121 Henning Karlsson Sala
122 Eric Forslund CTKI
123 Pia Källarbo CR RG
124 Anders Hedvall Fjugesta
125 Cecilia Egeby CIC-S
126 Kristina Harrysson CDZK
127 Marie Westberg Djursholm
128 Helen Hall CTKA
129 Magnus Nilén HMMIXS
130 Raija Harju-seppänen Stallarholmen
131 Inger Murars Borlänge
132 Magnus Liljeqvist CBSG-U
133 Lena Enström CBBC-R
134 Birgitta Carlström Lidingö
135 Mona Hahrs-Storckovius Stockholm Kungsträdgården
136 Emilie Franck Djursholm
137 Markus Carlbark CRD
138 Marianne Johnsson CBBT-T
139 Christina Nylén RSK-K
140 Lena Strand Malmberget
141 Lena Lindén Hägersten
142 Per Eldestrand HMLL
143 Benny Johansson CBBG-G
144 Kjell Johannesson Enskede
145 Eva Lövgren Frisk CJS
146 Åsa Jansch CTFX
147 Tobias Hamilton CEVB
148 Hanna Frejd Stockholm Sergel
149 Anders Subenko Stockholm
150 Mikael From CTOX
151 Lisa Synning HKHI-T
152 Ove Malmenbeck Bandhagen
153 Sture Karlberg Gävle
154 Stig-Jöran Sjöö Göteborg
155 Inger Allinger Älvsjö

Vinnare Konstverk hösten 2019

Årets extravinst är ett verk är ett foto iscensatt av Jeanette Ehlers och en print av ett kemigram av Åke E:sen Lindman. Slumpen avgör vilket verk respektive du som vinnare får. Har du vunnit en extravinst behöver du själv inte göra något, vinsten skickas oramad ut med posten.
Extravinsterna visas längst ner i galleriet.
Nr Namn Kontor/Avdelning/Ort
1 Eva Johansson Norlin Gnarp
2 Sören Holmqvist Stockholm
3 Helena Clarin Jönköping
4 John Persson RMK
5 Nina Pettersson CBAG-D
6 Lee Johansson Zingerman Vendelsö
7 Matz Nilsson Åhus
8 Jan Jämtberg Gävle
9 Maria Tornell CQ
10 Roland Hallberg Stockholm
11 Gudrun Wallin Katrineholm
12 Kristiina Sand ASRMTM
13 Margareta Samuelsson Uddevalla
14 Margita Östholm Stockholm
15 Sandra Pettersson Spånga
16 Jonas Sörenby CTIR
17 Mia Ericsson Kungsholmstorg
18 Katharina Savander HCEA
19 Stefan Rolander Söderhamn
20 Eva Ingemor Tillström Skarpnäck
21 Gullevi Nyström Tyresö
22 Fredrik Solvik ASRFF
23 Maria Forsberg CTBL
24 Tommy Wrase ORKV
25 Anne-Li Modig CTOT
26 Eva De Neergaard Landskrona
27 Tord Falk Österskär
28 Ulf von Geijer Uppsala
29 Elin Elfvén CBSC-S
30 Liselotte AhlFORD Uppsala
31 Roland Håkansson Malung
32 Håkan Jurger Åmmeberg
33 Katarina Eriksson RSK-K
34 Jonas Kerper RSK-K
35 Susanna Bardlow CXO
36 Lars Ullström Tyresö
37 Birgitt Norberg Hudiksvall
38 Anna Zickert Söderström Järna
39 Elisabeth Vongle CQR
40 Fredrik Angelin CTOQ
41 Liselott Eskesen Häll CPCG
42 Inger Ray Näs Quarteira, Algarve
43 Emma Landgren Uppsala Boländerna
44 Gun-Marie Åkerlund Älta
45 Thomas Alevid RSF-D
46 Christina Westerback RSP-P
47 Ann-Christine Hannerud Sköndal
48 Carl Fredrik Tiderius Solna Strand
49 Gudrun Eriksson Skinnskatteberg
50 Björn Börjesson Stockholm
51 Chrisitna Olsson CBSG-U
52 Karl Nygren HKXI
53 Birgitta Eriksson Sundsvall
54 Madeleine Brolin HPOS
55 Barbara Lypinska Tyresö
56 Mikalea Hazell CXU
57 Berit Lundqvist Hultsfred
58 Lennart Andersson Gävle
59 Judith Nebel Ödåkra
60 Mats Eriksson RUE
61 Henrik Rydinger RSF-R
62 Gunilla Sjöholm Västerhaninge
63 Johnny Björkman CDOG
64 Gullvi Ekström Bromma
65 Tonny Bringevall Halmstad
66 Gudrun Ideström Mörbylånga
67 Anna Juserius CBBG-G
68 Björn Camén Karlstad
69 Jörgen Nielsen Stockholm
70 Viveka Liljekvist CPD
71 Bo Berglund Piteå
72 Berit Fahleson Hässelby
73 Helena Myrin CTPA
74 Magdalena Rödholm CTVG
75 Helena Andersson Haslum CEVB
76 Krisitina Pelow Fjugesta
77 Niclas Virin Bromma
78 Catharina Fuchs Berhardsson ASRSB
79 Björn Andersson Stockholm
80 Krisitna Röjemo CTCG
81 Thomas Andersson Umeå
82 Björn Ringdahl Stockholm
83 Anders Flodén HXK
84 Ulf Hedberg Stockholm
85 Mats Bernö Åkerberga
86 Urban Dalborg CXS
87 Anders Johansson CK
88 Liselotte Elfstrand CETG
89 Ingemarie Hjalmarsson Insjön
90 Fredrik Sjöberg Nice
91 Maria Olsson Stureplan
92 Bengt Thorsell Järfälla
93 Alexander Lindeskog ASRMTA
94 Åsa Olsson Köping
95 Karin Sandlund Nordmaling
96 Ulf Elisasson Arenastaden
97 Inga-Lena Gunnarsson Uppsala
98 Ingela Roslin ASRMTR
99 Lena Nyholm Gantofta
100 Julija Bader CBSE-N
101 Catharina Gunnarsson Västerås City
102 Birgitta Hjort Köping
103 Eva Halling Stockholm
104 Andreas Forsman Landskrona
105 Per Fors Uppsala City

​Extravinster

Nr Namn Kontor/Avdelning/Ort
106 Per Kruse Hirschfeldt CXOK
107 Margareta Mühlenbock Lidingö
108 Nick Peana RSF-P
109 Susanne Granat HCEA
110 Bo Valin Estoril
111 Kristina Nordlöf ASRSS
112 Stina Olsson Arnlund Enköping
113 Kerstin Leymann CEVO
114 Birgitta Guldevall Östra station
115 Monica Forseke Järfälla
116 Mikael Nilsson CTFT
117 Christina Ahlberg CXS
118 Susen Pedersen Stockholm
119 Lars-Göran Ingvarsson Palanga
120 Karin Åkerblom Sergel Sthlm
121 Dilukshi Silva Prajapati CTVY
122 Per Molin Nykvarn
123 Anna Karlsson Sveavägen
124 Sofi Gidlöf CDAG-D
125 Marcus Vesterholm Lindesberg
126 Daniel Nitsler CK
127 Karin Croon HCIA
128 Margareta Dufwa Danderyd
129 Marianne Nordin Mölle
130 Marianne Lundberg Lidköping
131 Jenny Dahl CBGG
132 Ingrid Bergvall Stockholm
133 Lars Ahlberg Åkersberga
134 Cecilia Larbrant Linköping City
135 Kenneth Pettersson CBAG-M
136 Gunnel Svensson Stockholm
137 Kristina Harrysson CDZK
138 Axel Engström HKHI-G
139 Yngve Terelius Stockholm
140 Andréa Bartholdson CXMA
141 Anna Johannesson CDKC
142 Anders Ohlner Malmö
143 Catarina Wilkinson ASRFF
144 Karolina Ernborg CTPA
145 Hanna Brüllhoff CBBK-P
146 Rune Olsson Falkenberg
147 Dennis Ekman Eksjö
148 Christel Nilsson Helsningborg Norr
149 Helena Westin HSE
150 Sofie Bengtsson ASRMTR
151 Kerstin Lundfeldt Johanneshov
152 Christl Aderskog Lyrestad
153 Daniel Kallur CTIR
154 Stina Reland Stockholm
155 Ingvar Bergquist Tullinge
156 Fredrik Rinman CDAF
157 Anita Olsson Stockholm
158 Hanna Greenwood CIG-D
159 Göran Rylander Lerum
160 Axel Rafsten RMK
161 Rosemarie Liljegard Ulricehamn
162 Leif Sjöholm Bunkeflostrand
163 Aneltte Hermansson Hemse
164 Anne-Christine Bissessar CTOP
165 Anna Lövholm ORKK-U
166 Bo Renström Skellefteå
167 Hans Andersson Kilafors
168 Stig-Jöran Sjöö Göteborg
169 Ulla Nordin Haninge
170 Bertil Kempe Stockholm
171 Stefan Ejnesjö Säffle
172 Berit Frisén Göteborg
173 John Schluter Lidingö
174 Gun Ternstedt Enskede
175 Anders Åström Högalid
176 Carina Larsson ASRMTM
177 Ulla Jonsson CBSR
178 Hans Almroth Senoren
179 Magnus Lindskog CFFL
180 Per Lindholm CFFI-U

Extravinst: Foto iscensatt av Jeanette Ehlers

Extravinst: Print av ett kemigram av Åke E:sen Lindman